این مطلب ۹۹ بار خوانده شده
چهار محال بختیاری

تاریخچه مسجد حضرت فاطمه الزهرا(س) شهرکرد

تاریخچه مسجد حضرت فاطمه الزهرا(س) و پایگاه مقاومت بسیج حضرت امام خمینی(ره) میرآباد غربی و فعالیت های فرهنگی در مسجد
فارسی

بسم اللهالرحمن الرحیم

تاریخچه مسجد حضرت فاطمه الزهرا(س) و پایگاه مقاومت بسیج حضرت امام خمینی(ره) میرآباد غربی و فعالیت های فرهنگی در مسجد

پروژه احداث مسجد حضرت فاطمه الزهرا(س) در سال ۱۳۷۵ به همت تعدادی از پاسداران مقیم در منطقه میرآباد غربی کلید خورد.در مرحله اول با پیگیری ی های این عزیزان قطعه زمینی برای اینکار از طریق مسکن و شهرسازی تامین شد. در مرحله بعد نقشه لازم توسط مهندسین تهیه گردید.

با توجه به عدم تامین بودجه کامل ساخت و ساز تصمیم بر آن شد که بصورت موقت سوله ای ساخته شده و بعنوان مسجد استفاده گردد تا همزمان پیگیری های لازم جهت تامین اعتبار لازم از مبادی مختلف انجام گیرد.

اما از آنجا که ساخت سوله هم مدت زمانی زمان می برد لذا در خیابان کنار مسجد چادری برپا شده و نماز جماعت و مراسمات ملی و مذهبی در سال اول در این چادر برگزار می گردید. تا اینکه پس از ۶ ماه سوله مورد نظر آماده شد و نماز جماعت و کلیه ی فعالیت ها به داخل آن منتقل شد. در ابتدای کار فضای مسجد برای تعداد نمازگزاران کافی بود اما رفته رفته و با پیشرفت ساخت ساز در شهرک میرآباد غربی و اسکان روزافزون جمعیت در این شهرک که عمدتا هم از خانواده های مذهبی مانند شاغلین سپاه، فرهنگیان عزیز و ... بودند ظرفیت پایین فضای مسجد روز به روز بیشتر احساس می شد.

لذا فعالین و هئیت امنای مسجد بفکر شروع ساخت ساختمان اصلی مسجد افتادند و پیگیری و تامین بخشی از اعتبار مورد نیاز و با توکل بر خدا و استمداد از صاحب اصلی مسجد بی بی حضرت فاطمه الزهرا(س) در سال ۸۶ اقدام به بتون ریزی فنداسیون ها و اقدامات اولیه نمودند. با شروع ساخت و ساز سیل کمک های مردمی به احداث مسجد شروع شد و می توان گفت که نیمی از هزینه ساخت مسجد تا مرحله کنونی را ساکنین و همسایگان مسجد اهدا کردند.

اصل برنامه های فرهنگی در مسجد از ابتدا حول محور نماز جماعت برگزار شد و در بیشتر زمانها نماز جماعت در سه نوبت صبح، ظهر و عصر و مغرب و عشاء برگزار می گردید.

*پایگاه مقاومت بسیج مسجد هم با نام امام خمینی (ره) از سال ۷۶ افتتاح شد و به جذب و سازماندهی جوانان و نوجوان پرداخت. با راه اندازی پایگاه بسیج در مسجد فعالیت های فرهنگی با همت مضاعف پیگیری شد. از عمده فعالیت های فرهنگی پایگاه در سالهای اولیه افتتاح کتابخانه، برگزاری یادوراه های شده، برگزاری مسابقات ورزشی مانند دو میدانی ، فوتسال و ... ، برگزاری مراسمات ملی مانند دهه فجر، هفته بسیج، هفته دفاع مقدس و .... ، برگزاری مراسمات مذهبی و اعیاد مذهبی و میلاد ائمه، دهه محرم، دهه فاطمیه، شبهای در و ... و ... اشاره نمود.

برگزاری حلقه های معرفتی در مسجد از برنامه های اصلی بسیج در طول این سالها بود که از سال ۸۶ این حلقه های همچنان با نام حلقه های صالحین البته با تفکیک رده های سنی و کیفی سازی ادامه پیدا کرده و همچنام ادامه دارد بطوری که هم اکنون این پایگاه دارای ۶ حلقه صالحین در رده های سنی مختلف دارا می باشد.

*یکی از برنامه های فرهنگی بسیار خوب و تاثیر گذاری که از سال ۸۷ در پایگاه مسجد برگزار شروع شده و همچنان ادامه دارد برنامه ای است تاحت عنوان معرفی شهیدان و سرداران شهید استان . این برنامه در ابتدا بصورت مورد برگزار می شد اما در ادامه بسیجیان پایگاه با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر انجام کار تشکیلاتی گروهی را تشکیل دادند تحت عنوان گروه روایت فاتحان و با چارت بندی و تقسیم مسئولیت ها برنامه معرفی شهدا را با سازمان بهتر و زیباتری ادامه دادند. این کار تفاوت زیادی با یادواره های معمول دارد و با سبک جدید و نویی به معرفی شهید مورد نظر می پردازد.

لازم بذکر است در ابتدای شروع کار ، این گروه به معرفی سرداران شهید می پرداخت اما با جمع بندی نظرات نمازگزاران این نظر پذیرفته شد که این گروه باید به معرفی شهدایی بپردازد که کمتر معروف هستند.

لذا با پیگیری های بعمل آمده تعدادی از شهدای محل شناسایی شده و اقدامات لازم برای جمع آوری اسناد و مدارک آنها صورت گرفت، از جمله شهدای محل که یادواره آنها در مسجد برگزار گردید شهید مهدیان و شهید علیار مردای می باشند. تلاش برای جمع آوری لیست و اسناد سایر شهدای محل همچنان ادامه دارد.

شیوه اجرای این برنامه به پیوست می باشد.همچنین سوابق تصویری برنامه های اجرا شده در طول این سالها در این موضوع موجود می باشد که با توجه به حجم زیاد آنها امکان بارگذاری تمایمی آنها در سایت نمی باشد و فقط تعدادی از عکس ها بعنوان نمونه بارگذاری خواهد شد.

*یکی دیگر از کارهای خوبر برگزاری طرح نشاط و تعالی و غنی سازی اوقات فراغت نوجوان و جوانان در ایام تابستان می باشد که این پایگاه این طرح را از سال ۱۳۷۶ همزمان با افتتاح پایگاه همه ساله در فصل تابستان اجرا نموده است. لازم بذکر است در سالهای ابتدایی تعداد شرکت کنندگان در طرح بالغ بر ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر می شدند ، اما در سالهای اخیر با توجه به حجم تهاجم فرهنگی دشمن و از طرفی برنامه های بعضا نامناسب ابلاغی از رده های بالا بسیج و همچنین عدم اختصاص بودجه مناسب به این طرح تعداد ثبت نام کنندگان سال به سال کاهش پیدا کرده است. اما با وجود همه نارسایی ها و بی برنامگی ها و عدم حمایت ها بسیجیان این پایگاه خود را در قبال نظام مسئول دانسته و با همه مشکلات موجود اقدام به اجرای این طرح نموده اند که عکس هایی از این برنامه به پیوست می باشد.

*یکی از کارهای بسیار خوب اجرا شده در مسجد و پایگاه تشکیل کتابخانه و مرکز رسانه ای فانوس در سال ۹۱ بود. هدف از این کار ورود بسیج در عرصه فضای مجازی بود . در قالب این مرکز کلاسهایی اعم از طراحی سایت،نقد فیلم، ساخت کلیپ هایی جهت پاسخگویی به شبهات دینی و بارگذاری در شبکه های مجازی و کارهایی از این دست بود که تا حدودی هم با پیشرفت خوبی ادامه داشت اما این برنامه ها همچون برنامه های دیگر بدلیل عدم تامین بودجه مورد نیاز تقریبا تعطیل شده است اما در صورت اختصاص بودجه مورد نیاز می توان این طرح را احیا نمود.

عکس هایی مربوط به افتتاح این مرکز به پیوست می باشد.

*یکی از کارهای بسیار خوب انجام شده در مسجد برپایی نمایشگاه قربان تا غدیر توسط کنون فرهنگی مسجد در سال ۱۳۹۰ بود که در مساحتی بالغ بر ۸۰۰ متر مربع و در ۲۵ غرفه صورت گرفت. این نمایشگاه به لحاظ کیفی در سطح شهرستان و حتی استان مطرح شد و بازدید کنندگانی از سراسر استان داشت.

هم اکنون پایگاه بسیج توانسته با جلب اعتماد هئیت امنای مسجد بعنوان یکی از اعضای حقوقی هئیت امنا واحد فرهنگی مسجد را بعهده گرفته و برنامه ریزی امورات فرهنگی مسجد در طول هفته و در مناسبت های مختلف برعهده پایگاه بسیج می باشد که این موضوع در امر وحدت بین نهادهای فرهنگی فعال در مسجد بسیار موثر بوده و می باشد.

این پایگاه با برنامه ریزی مناسب برای کلیه ی شب های هفته هر شب را به اجرای یک برنامه اختصاص داده و تمامی برنامه های گروههای مختلف فعال در مسجد را در آن گنجانده است و مراقبت لازم برای اجرای دقیق آن مرتبا و با تقسیم کار مناسب صورت می گیرد.

جدول ریز برنامه های اجرایی در مسجد و تعدادی عکیس از هر کدام بپیوست ارسال می گردد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.